Hava Direnci İle Hareket Eden Araba

Hava Direnci İle Hareket Eden Araba Ve Tekne
( Basit Elektrik Devresi )
Bir hava tahrikli motorlu tekne inşa ederek fen proje ile mekanik oyuncak sevinç ve heyecanını yaşayın. Bu aynı zamanda basit elektrik devreleri hakkında öğrenmenin iyi bir yoludur . Size bir pil , bir anahtar ve pervane ile motor yeterli olacak. Bu elektrik devresi, kuvvet veya flotasyon ile ilgili bir bilim projesi olarak kullanılabilir . Bu fikir bir görüntü proje , bir mühendislik projesi veye deneysel ( soruşturma ) proje içinde kullanılabilir.

 

Bu projede kullanılan malzeme şunlardır:
Basit Anahtar , Elektrik Motor , Pil Tutucu , Pervane , Vidalar ve Tel . Strafor, tekerlek(oyun araba tekerlekleri kullanılabilir.

Yapılışı
Straforu keserek başlayın . Bıçak ile kolayca Strafor kesilebilir .Dik bir açı ile bıçağı tutun ve çok fazla zorlamayın . Temiz bir kesim elde edene kadar aynı hat üzerinden bir kaç kez gitmek gerekebilir . Sadece birkaç dakika için pratik bir şekilde kesebilirsiniz. Boyutlarına kendiniz karar verebilirsiniz. Sonuçta bu proje sizin eseriniz.

Strafor parçaları beyaz tutkal veya ahşap tutkalı kullanılarak yapıştırılabilir. Birleştirlen parçalarda herhangi bir lateks boya veya su bazlı boya kullanılarak boyanabilir .

Kendi tasarımınızı yapmaktan çekinmeyin. Elektrik motoru yerleştirin ve bantla sabitleyin. Pervanelerin arkada olması görünüm açısından önemlidir. Motoru sabitledikten sonra pillerin yerini belirleyin. Pil ağır bir parça olduğu için tekneniz dengede olacak şekilde yerleştirin.

Bu proje tekne ile sınırlı değildir bunu unutmayalım. Ayrıca geriye havayı iterek giden bir araba yapabilir . Sadece dört tekerleği ve dört çivi gerekir . Tekerlekler yeterince büyük ve serbestçe döndüğünden emin olun .
Pili ve anahtarı gizlemek için , ayrıca bir kabin yapmak ve bu parçaların üzerine yerleştirmek için bazı karton kullanabilirsiniz . Bu proje tasarımı için önemlidir. Göze hoş gelmesini sağlar.

Resimde gördüğünüz gibi teknede bir direksiyon mekanizması yoktur . Bunun için farklı teknikler kullanabilirsiniz.
Son olarak hem karada hem suda gidebilen bir araç yapabilirsiniz. Sadece teknenin kenarlarına tekerlekleri takmak yeterli olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.